Kaktusy – czy warto je mieć, poznaj ich zalety i wady!

2022-12-8 | CIEKAWOSTKI, DOM

Kaktusy to wyjątkowe rośliny, które można uprawiać na wiele sposobów. Różnią się one dość znacznie od innych rodzajów roślin i mają pewne zalety i wady. Przyjrzyjmy się tym różnicom, abyś mógł zdecydować, czy kaktusy będą odpowiednie dla Twojego domu!

Zalety kaktusów

Jedną z większych zalet tych roślin jest łatwa pielęgnacja. Kaktusy są najmniej wymagającymi roślinami. Są łatwe w uprawie, więc każdy może je hodować przy niewielkim wysiłku i opiece. Wymagają niewielkiej ilości wody i mogą przetrwać w bardzo suchym środowisku. Dzięki zgrubiałej łodydze mają funkcję magazynowania wody, co czyni je idealnymi dla ludzi, którzy nie mają dużo czasu lub przestrzeni w swoich domach na podlewanie i pielęgnacje tych roślin. Ich poziom utrzymania może się różnić w zależności od rodzaju kaktusa, który wybierzesz, ale większość wymaga bardzo mało uwagi od swoich właścicieli.

Podczas, gdy niektórzy ludzie mogą nie uznać tego za zaletę, inni uznają ją za jedyną: kaktusy nie rosną bardzo duże. Jeśli mieszkasz w mieszkaniu o ograniczonej powierzchni i nie chcesz, aby twoje rośliny zajmowały cenną przestrzeń, to jest to dla Ciebie idealny wybór.

Kwitnące kaktusy

Wady kaktusów

Chociaż generalnie są to rośliny idealne do posiadania w domu, mają pewne ograniczenia: nadmierne podlewanie bardzo szybko sprawia, że nasze rośliny mogą zgnić, a jeśli gleba nie jest zbyt przepuszczalna, roślina może szybko umrzeć.

Kaktusy to rośliny, które mogą podrażniać skórę, są to także gatunki podatne na atak szkodników. Chociaż kwiaty kaktusa są bardzo ładne, nie zawsze pojawiają się łatwo. Istnieją kaktusy, które kwitną latami i robią to tylko w określonych warunkach klimatycznych.

Ostatnią wadą jest jednak ich dość wysoka cena, kaktusy nie są najtańszymi roślinami jakie możemy spotkać.

Kaktusy to kwiaty, które warto mieć w domu

Przydatne rady dotyczące kaktusów

Im bardziej sucho tym lepiej dla twojej roślinki. Kaktusy lubią słońce, więc staraj się nie umieszczać ich w zacienionym miejscu, lecz takim gdzie docierają promienie słoneczne.

Przycinanie kaktusów jest kwestią dość kontrowersyjną, większość hodowców jest jednak zdania, że nie ma takiej potrzeby. Można jednak to zrobić, gdy chcemy wykorzystać odnogę kaktusa do uzyskania nowej roślinki. Wybrany pęd należy odciąć przy użyciu ostrego sekatora, zabezpieczywszy uprzednio dłonie grubymi rękawicami, w celu ochrony. Cięcia należy dokonać przy nasadzie odnogi. Po odcięciu odczekaj kilka dni, by miejsce cięcia stwardniało, następnie zasadź pęd w donicy wypełnionej ziemią przeznaczoną dla kaktusów.

Podsumowując, bardzo dobrym pomysłem jest posiadanie rośliny kaktusowej. Dodadzą one trochę natury do Twojego domu oraz upiększą wnętrza poprzez swój egzotyczny wygląd.

0 komentarzy

Polecamy również

Znalezienie Równowagi: Jak Medytacja Może Pomóc w Związkach

Znalezienie Równowagi: Jak Medytacja Może Pomóc w Związkach

Witajcie w tej podróży ku odkryciu, jak medytacja może stać się mostem ku harmonii w naszych związkach. To wyjątkowa podróż, która zaprasza nas do odnalezienia równowagi nie tylko w relacjach z innymi, ale także w relacji ze sobą. Poprzez praktykowanie medytacji,...

Bezpieczne i praktyczne sztućce dla dzieci

Bezpieczne i praktyczne sztućce dla dzieci

Sztućce dla dzieci to nieodzowny element wyposażenia kuchni każdej młodej rodziny. Nie tylko sprawiają, że posiłki maluchów są łatwiejsze do spożycia, ale także uczą samodzielności i wspierają rozwój małej motoryki. Wybór odpowiednich sztućców jest kluczowy dla...