Uszkodzony dysk – jak odzyskać dane?

2022-09-20 | CIEKAWOSTKI, FIRMA

Odzyskiwanie danych to proces odzyskiwania utraconych lub uszkodzonych danych z nośników pamięci. Może być wykonywany na dyskach twardych, pamięci flash, dyskach optycznych i innych rodzajach nośników danych odczytywanych przez komputer. Odzyskiwanie danych może być konieczne w przypadku awarii sprzętu lub uszkodzenia plików, a także w celach kryminalistycznych, aby odzyskać usunięte pliki z przyczyn prawnych.

Odzyskiwanie danych to bardzo złożony proces

Odzyskiwanie danych to bardzo złożony proces. Nie zawsze jest możliwe odzyskanie wszystkich danych, zwłaszcza jeśli doszło do fizycznego uszkodzenia dysku. Proces ten wymaga czasu i wysiłku, znajomości specjalistycznych narzędzi i oprogramowania, a także dużej wiedzy fachowej, aby mieć pewność, że odzyska się wszystkie pliki.

Odzyskiwanie danych z dysku może odbywać się zarówno przy użyciu oprogramowania, jak i sprzętu

Jeśli masz uszkodzony dysk i chcesz odzyskać z niego dane, możesz to zrobić na dwa sposoby. Jeden to użycie oprogramowania, które jest tańsze i bardziej niezawodne niż sprzęt. Drugim sposobem jest użycie sprzętu.

  • Oprogramowanie pozwala odzyskać dane z łatwością, po prostu wkładając dysk do komputera lub laptopa, na którym zainstalowany jest system operacyjny. Następnie można uruchomić program i wybrać, które pliki chcesz zapisać z uszkodzonego dysku, wybierając je pojedynczo lub w formacie masowym.
  • Hardware wymaga zatrudnienia osoby, która specjalizuje się w odzyskiwaniu danych z dysków twardych poprzez usunięcie ich z oryginalnej obudowy i dołączenie ich bezpośrednio do innej maszyny, która została zaprojektowana specjalnie do takich celów (stąd jej nazwa).

odzyskiwanie danych z dysku

Dane można odzyskać nawet jeśli zostały skasowane lub sformatowane, o ile nie zostały nadpisane przez nowe dane

Oprogramowanie i narzędzia sprzętowe do odzyskiwania danych są używane przez specjalistów od odzyskiwania danych w celu odzyskania utraconych informacji z uszkodzonych dysków. Umożliwiają one odzyskanie plików, które zostały usunięte lub sformatowane, o ile nie zostały one nadpisane przez nowe pliki. Na przykład, jeśli sformatujesz dysk twardy za pomocą systemu Windows 10, a następnie zdasz sobie sprawę, że musisz go szybko uruchomić, abyś mógł wykonać na nim jakąś pracę, istnieje szansa, że odzyskiwanie danych nie będzie działać, ponieważ proces formatowania wymazał całą jego zawartość. Jeśli jednak masz kopię zapasową tych plików na innym urządzeniu pamięci masowej, takim jak zewnętrzny dysk twardy lub dysk flash, odzyskanie danych może być możliwe w tym przypadku.
Nawet tak zwane „zniszczone” dyski można czasami odzyskać za pomocą specjalnych narzędzi programowych, które przywracają utracone sektory i odzyskują możliwe do odczytania fragmenty plików rozrzucone po nich (jest to znane jako „rzeźbienie plików”).

Zatrudnienie eksperta będzie prawdopodobnie najlepszym rozwiązaniem, jeśli masz do czynienia z uszkodzonym dyskiem lub dużą ilością ważnych danych

Jeśli masz do czynienia z uszkodzonym dyskiem i nie możesz uzyskać dostępu do danych lub chcesz je odzyskać, najlepiej zatrudnić eksperta.
Profesjonalne usługi odzyskiwania danych mają wiedzę i doświadczenie w radzeniu sobie z różnymi scenariuszami. Są one również wyposażone w nowoczesne narzędzia i technologie do skutecznego odzyskiwania danych.
Lepiej jest zapłacić za eksperta niż stracić wszystkie ważne informacje bez szansy na odzyskanie ich.

Odzyskiwanie danych z dysku nie zawsze jest łatwe, ale jest możliwe

Ważne jest, aby pamiętać, że odzyskiwanie usuniętych lub uszkodzonych plików może być zaangażowany proces i nie zawsze działa na swoją korzyść. Jeśli nie wiesz, co robisz (i są w porządku z potencjalnie utraty niektórych plików), to istnieją sposoby, aby odzyskać je samodzielnie. Jednakże, jeśli chcesz najlepsze wyniki i mają czas i cierpliwość na dłuższy proces, warto zatrudnić eksperta, który będzie w stanie pomóc Ci uzyskać wszystkie te cenne pliki z powrotem. Możesz znaleźć ekspertów w większości dużych miast.

1 komentarz

  1. Czesiek

    samemu lepiej nie próbować

Polecamy również

Transport towarów do Austrii – kluczowe informacje

Transport towarów do Austrii – kluczowe informacje

W obliczu rosnącej globalizacji i wymiany handlowej między krajami, transport towarów zyskuje na znaczeniu jako nieodzowny element współczesnego biznesu. Austria, będąca ważnym ośrodkiem gospodarczym w Europie, jest jednym z kluczowych punktów, do którego kieruje się...