Dynia – jesienny owoc czy warzywo? Co można robić z dyni

2022-10-24 | CIEKAWOSTKI, DOM, ZDROWIE

Dynia – czy to jesienny owoc czy warzywo? Co można robić z dyni?

Dynia to jeden z najpopularniejszych owoców jesieni. Często jest mylona z kabaczkiem, ale dynia ma bardziej wyrazisty profil smakowy i odżywczy. Oprócz jedzenia na świeżo, możesz użyć jej we wszystkim, od zup po sałatki, muffiny i wiele więcej! Przyjrzyjmy się temu wyjątkowemu owocowi, który jest świetny zarówno do gotowania, jak i pieczenia!

Dynia to owoc czy warzywo?

Odpowiedź na pytanie „Czy dynia jest owocem czy warzywem” zależy od tego, kogo zapytasz. Podczas gdy większość ludzi uważa dynie za warzywa ze względu na ich zastosowanie w kuchni, są tacy, którzy uważają je za owoce. W rzeczywistości dynie należą do tej samej rodziny co melony i ogórki – rodziny Cucurbitaceae. Oznacza to, że technicznie są zarówno owocami, jak i warzywami!

Co można zrobić z dyni?

Dynia może być wykorzystywana na wiele sposobów. Można z niej zrobić zupę dyniową, pumpkin pie (deser dyniowy), pumpkin gratin i muffiny. Pestki są również jadalne i można je uprażyć lub zmielić na proszek do wykorzystania w pieczeniu lub gotowaniu.
Można również zrobić chleb z dynią, jak również sałatki, sok lub dżem.
Dynie można również jeść jak każde inne warzywo: gotowane lub gotowane na parze do miękkości, a następnie odsączane przed podaniem na gorąco z masłem na wierzchu!
Jak widać powyżej, dynia ma wiele zastosowań poza byciem kolejnym dodatkiem do dania głównego.
Dzięki swojemu słodkiemu smakowi może być wykorzystana do przygotowania deserów takich jak budyń, ciasto, tort i lody. W daniach wytrawnych ma wiele zastosowań: można ją wykorzystać w zupach z przyprawami takimi jak cynamon czy gałka muszkatołowa; można ją również usmażyć z cebulą lub dodać do ulubionych sałatek.
Jeśli uwielbiasz robić smoothies, to dlaczego nie spróbować dodać trochę dyni? Będziesz zaskoczony, jak dobrze łączy się ona z innymi smakami, takimi jak truskawki czy banany!

dynia - można ją zjeść

Dynia na zdrowie

Większość ludzi wie, że dynia jest doskonałym źródłem błonnika, ale czy wiesz, że jest również dobrym źródłem witaminy A, witaminy C, beta-karotenu i potasu?
Dynia może pomóc zmniejszyć ryzyko chorób serca poprzez obniżenie poziomu cholesterolu. Obniża również ciśnienie krwi i zmniejsza ryzyko wystąpienia udaru i choroby wieńcowej. Pestki dyni zawierają fitosterole, które w badaniach laboratoryjnych wykazały, że hamują wzrost komórek rakowych.

Dynia jako dekoracja

Podobnie jak jej kuzynka kabaczek, dynie są świetnym dodatkiem do Twoich jesiennych dekoracji. Ozdoby z dyni są trwałe i proste w wykonaniu. Tego rodzaju aranżacje sprzyjają ociepleniu wnętrza ze względu na pomarańczowo-czerwoną kolorystykę.
Najpopularniejszą dekoracją z dyni są oczywiście halloweenowe lampiony. Ciepłe, pomarańczowe światło świec na pewno poprawi nam nastrój w chłodne wieczory.

Jak wyhodować dynię?

Aby uprawiać dynię, warto wiedzieć, że roślina ta jest pnączem. Z tego powodu będziesz musiał znaleźć odpowiednią kratkę lub ogrodzenie dla swojej rośliny.
Jeśli chcesz, aby Twoja dynia rosła szybko i owocowała na początku sezonu, będziesz potrzebował bogatej gleby z dużą ilością nawozu azotowego.

Sezon na dynię trwa. Wielu osobom kojarzy się ona przede wszystkim z Halloween, ale warto też docenić właściwości odżywcze pomarańczowego miąższu. Dynia jest na tyle uniwersalna i występuje w tylu odmianach, że przepisów na dynię jest miliony.

1 komentarz

  1. Karolina

    ale teraz bardzo podrożały te dynie, nie opłaca się kupować

Polecamy również

Piercing — ozdabianie ciała za pomocą kolczyków

Piercing — ozdabianie ciała za pomocą kolczyków

Piercing to praktyka ozdabiania ciała poprzez przekłucie skóry i umieszczenie w tym miejscu biżuterii, zazwyczaj w postaci kolczyka. Jest to jedna z najstarszych i najbardziej rozpowszechnionych form mody i samoekspresji, która ma długą historię w wielu kulturach na...

Znalezienie Równowagi: Jak Medytacja Może Pomóc w Związkach

Znalezienie Równowagi: Jak Medytacja Może Pomóc w Związkach

Witajcie w tej podróży ku odkryciu, jak medytacja może stać się mostem ku harmonii w naszych związkach. To wyjątkowa podróż, która zaprasza nas do odnalezienia równowagi nie tylko w relacjach z innymi, ale także w relacji ze sobą. Poprzez praktykowanie medytacji,...