Wszystko co musisz wiedzieć o treningu sportowym by odnieść sukces

2022-11-20 | URODA, ZDROWIE

Trening sportowy jest istotną częścią każdego programu sportowego. Ważne jest, aby rozwinąć odpowiednią sprawność i kondycję, aby osiągnąć szczytowe poziomy wydajności w swojej dyscyplinie sportowej.

Korzyści wynikające z treningu sportowego

Trening sportowy przynosi wiele korzyści. Pomaga poprawić siłę, szybkość, elastyczność, sprawność sercowo-naczyniową, zmniejsza również ryzyko kontuzji i poprawia koncentrację umysłową. Regularne uprawianie sportu zwiększa motywację i pewność siebie.

Ćwiczenia zwiększające siłę, szybkość

Trening siłowy jest bardzo ważną częścią każdego sportu. Mięśnie Twojego ciała są motorem napędowym, który sprawia, że się poruszasz, więc muszą być silne i mocne, abyś mógł dobrze wykonywać swoje zadania.
Ćwiczenia mogą być wykonywane z ciężarami, taśmami oporowymi lub po prostu z masą własnego ciała. Pracują one nad różnymi grupami mięśni w zależności od tego, jak dużego ciężaru lub oporu używasz i ile powtórzeń (reps) wykonujesz na zestaw (rep). Na przykład: jeśli ćwiczenie wykorzystuje małe ciężary i dużą liczbę powtórzeń, będzie ukierunkowane na mniejsze grupy mięśniowe, takie jak przedramiona lub łydki. Jeśli ćwiczenie jest wykonywane z dużymi ciężarami i małą ilością powtórzeń, będzie koncentrować się na większych grupach mięśniowych, takich jak nogi czy klatka piersiowa.

trening sportowy

Ćwiczenia zwiększające siłę i gibkość

Elastyczność jest bardzo ważną częścią treningu sportowego. Jeśli Twoje mięśnie nie są wystarczająco elastyczne, możesz cierpieć z powodu urazów i innych problemów, które mogą uniemożliwić Ci optymalne wyniki. Ćwiczenia rozciągające pomagają poprawić elastyczność Twoich mięśni, aby umożliwić bardziej płynny ruch podczas ćwiczeń.

Ćwiczenia poprawiające wytrzymałość i kondycję

Możesz poprawić swoją wytrzymałość i kondycję poprzez:

  • Trening sercowo-naczyniowy. Ten rodzaj ćwiczeń podnosi tętno przez dłuższy czas, powodując, że pompuje ono więcej krwi w całym organizmie np. bieganie, jazdę na rowerze lub pływanie.
  • Ćwiczenia aerobowe. Ten rodzaj treningu wykorzystuje duże grupy mięśniowe w powtarzalnych ruchach o niskiej intensywności przez długi czas. Celem jest utrzymanie podwyższonego tętna bez powodowania oddychania beztlenowego (proces, w którym mięśnie rozkładają węglowodany np. jogging lub chodzenie przez dłuższy czas, taniec i jogę.
  • Trening interwałowy o wysokiej intensywności (HIIT). HIIT polega na naprzemiennym wykonywaniu krótkich interwałów o wysokiej intensywności z dłuższymi przerwami o niższej intensywności pomiędzy nimi – na przykład sprint przez 30 sekund, a następnie 90 sekund marszu, jazdy na rowerze lub wiosłowania powoli. Upewnij się, że nie idziesz zbyt mocno podczas tych intensywnych zrywów, w przeciwnym razie przyniosą one efekt przeciwny do zamierzonego!

Korzyści z treningu sportowego są liczne i możesz je osiągnąć dzięki odpowiednim ćwiczeniom. Pamiętaj więc, aby być konsekwentnym, jeśli chodzi o rutynę fitness i ciesz się korzyściami z bycia aktywnym!

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecamy również

Dynia – jesienny owoc czy warzywo? Co można robić z dyni

Dynia – jesienny owoc czy warzywo? Co można robić z dyni

Dynia - czy to jesienny owoc czy warzywo? Co można robić z dyni? Dynia to jeden z najpopularniejszych owoców jesieni. Często jest mylona z kabaczkiem, ale dynia ma bardziej wyrazisty profil smakowy i odżywczy. Oprócz jedzenia na świeżo, możesz użyć jej we wszystkim,...

Jak często prać pościel? – co nam grozi, gdy robimy to zbyt rzadko

Jak często prać pościel? – co nam grozi, gdy robimy to zbyt rzadko

Jak często prać pościel? Wszyscy wiemy, że pościel należy prać, ale często nie myślimy o naszych poduszkach czy kołdrach. Twoje zdrowie może być zagrożone przez brak regularnego prania pościeli? Czy wiesz, że roztocza kurzu mogą żyć w twojej poduszce i powodować...